Orion Fans OD4020-24LSS
OD4020-24LSS picture photo
Mfg. Part Number
OD4020-24LSS
Brief Description
FAN AXIAL 40X20MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
OD4020-24LSS.pdf
Availability of OD4020-24LSS
QUANTITY
OD4020-24LSS Order Process
Ship out your order
Specifications of OD4020-24LSS
Internal Part NumberEIS-OD4020-24LSS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandard Wire Colors For Fans
Featured ProductSealed Sleeve Bearing Fans
FamilyDC Fans
SeriesOD4020
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 40mm L x 40mm H x 20mm W
Air Flow7.0 CFM (0.198m³/min)
Static Pressure0.190 in H2O (47.3 Pa)
Bearing TypeSealed Sleeve
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise24 dB
Power (Watts)-
RPM6200 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C)
Current Rating0.050A
Voltage Range10 ~ 27VDC
Life Expectancy45000 hrs @ 45°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD4020-24LSS
Related LinksOD4020, OD4020-24LSS Datasheet, Orion Fans Distributor
OD4020-24LSS Details Description
Related parts for OD4020-24LSS
RES ARRAY 4 RES 2.7K OHM 8SIP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 4A TSMT3 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 52LQFP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 112BGA datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 16V 20% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
NBC-MRD/ 0 5-93E/MRD SCO US datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf