Orion Fans OD4028-12MB10A
OD4028-12MB10A picture photo
Mfg. Part Number
OD4028-12MB10A
Brief Description
FAN AXIAL 40X28MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
OD4028-12MB10A.pdf
Availability of OD4028-12MB10A
QUANTITY
OD4028-12MB10A Order Process
Ship out your order
Specifications of OD4028-12MB10A
Internal Part NumberEIS-OD4028-12MB10A
FamilyDC Fans
SeriesOD4028
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 40mm L x 40mm H x 28mm W
Air Flow11.0 CFM (0.311m³/min)
Static Pressure0.250 in H2O (62.3 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesPWM Control; Speed Sensor (Tach)
Noise35 dB
Power (Watts)-
RPM8000 RPM
Termination4 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C)
Current Rating0.180A
Voltage Range7 ~ 14VDC
Life Expectancy60000 hrs @ 45°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD4028-12MB10A
Related LinksOD4028-, OD4028-12MB10A Datasheet, Orion Fans Distributor
OD4028-12MB10A Details Description
Related parts for OD4028-12MB10A
CONN HEADER R/A 11POS 2.5MM GOLD datasheet.pdf
CARDEDGE 44POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 24VOUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG NATURAL datasheet.pdf
HD RA SMT datasheet.pdf
VARISTOR 212V 6.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB datasheet.pdf
IC DAC 14BIT SRL/SPI 32WLP datasheet.pdf
DIP SWITCH datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS datasheet.pdf