Orion Fans OD6010-12LB
OD6010-12LB picture photo
Mfg. Part Number
OD6010-12LB
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 60X10MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
OD6010-12LB.pdf
Availability of OD6010-12LB
QUANTITY
OD6010-12LB Order Process
Ship out your order
Specifications of OD6010-12LB
Internal Part NumberEIS-OD6010-12LB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandard Wire Colors For Fans
Standard Package40
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesOD6010
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 60mm L x 60mm H x 10mm W
Air Flow-
Static Pressure-
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise-
Power (Watts)-
RPM-
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-
Current Rating-
Voltage Range-
Life Expectancy-
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD6010-12LB
Related LinksOD601, OD6010-12LB Datasheet, Orion Fans Distributor
OD6010-12LB Details Description
Related parts for OD6010-12LB
CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 12.7A TO220 datasheet.pdf
RELAY OPTOMOS 50MA SP-NO 6-SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 88POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
INSERT RJ45 JACK TO IDC CONN datasheet.pdf
RES 44.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.011 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
I/O CONN datasheet.pdf
CONN PLUG 0.5MM 50POS STR SMD datasheet.pdf
RES SMD 50 OHM 2% 11W 1206 datasheet.pdf