Orion Fans OD6015-12LS02A
OD6015-12LS02A picture photo
Mfg. Part Number
OD6015-12LS02A
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 60X15MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
OD6015-12LS02A.pdf
Availability of OD6015-12LS02A
QUANTITY
OD6015-12LS02A Order Process
Ship out your order
Specifications of OD6015-12LS02A
Internal Part NumberEIS-OD6015-12LS02A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandard Wire Colors For Fans
Standard Package40
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesOD6015
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 60mm L x 60mm H x 15mm W
Air Flow-
Static Pressure-
Bearing TypeSleeve
Fan TypeTubeaxial
FeaturesLocked Rotor Sensor
Noise-
Power (Watts)-
RPM-
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-
Current Rating-
Voltage Range-
Life Expectancy-
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD6015-12LS02A
Related LinksOD6015-, OD6015-12LS02A Datasheet, Orion Fans Distributor
OD6015-12LS02A Details Description
Related parts for OD6015-12LS02A
RES 4.3K OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 42MA 13 OHM TH datasheet.pdf
DIODE MODULE 600V 85A D-55 datasheet.pdf
CONN SPRING 8POS SNGL .315 SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 400MA 360 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
CONN SSL PLUG CONTACT 1 POS SLDR datasheet.pdf
CAP FILM 220 NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf