Orion Fans OD8020-12LB5
OD8020-12LB5 picture photo
Mfg. Part Number
OD8020-12LB5
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 80X20MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
OD8020-12LB5.pdf
Availability of OD8020-12LB5
QUANTITY
OD8020-12LB5 Order Process
Ship out your order
Specifications of OD8020-12LB5
Internal Part NumberEIS-OD8020-12LB5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandard Wire Colors For Fans
Standard Package40
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesOD8020
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 80mm L x 80mm H x 20mm W
Air Flow-
Static Pressure-
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesPWM Control
Noise-
Power (Watts)-
RPM-
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-
Current Rating-
Voltage Range-
Life Expectancy-
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD8020-12LB5
Related LinksOD8020, OD8020-12LB5 Datasheet, Orion Fans Distributor
OD8020-12LB5 Details Description
Related parts for OD8020-12LB5
TRIMMER 1K OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 523K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEAT SINK 62MM X 52MM X 13MM datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 4V 20% 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 8" 8A CRS datasheet.pdf
CONN HEADER 90POS 5ROW GOLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL. TYP B25, AFS 2, datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V SOT23-5 datasheet.pdf