Orion Fans OD8020-12MB
OD8020-12MB picture photo
Mfg. Part Number
OD8020-12MB
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 80X20MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
OD8020-12MB.pdf
Availability of OD8020-12MB
QUANTITY
OD8020-12MB Order Process
Ship out your order
Specifications of OD8020-12MB
Internal Part NumberEIS-OD8020-12MB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandard Wire Colors For Fans
Standard Package40
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesOD8020
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 80mm L x 80mm H x 20mm W
Air Flow-
Static Pressure-
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise-
Power (Watts)-
RPM-
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-
Current Rating-
Voltage Range-
Life Expectancy-
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD8020-12MB
Related LinksOD802, OD8020-12MB Datasheet, Orion Fans Distributor
OD8020-12MB Details Description
Related parts for OD8020-12MB
RES SMD 2M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 84 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 12V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS R/A 7.5MM datasheet.pdf
FIXED IND 5.3UH 1.55A 150 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 79POS SKT datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf