Orion Fans OD8038-48HBVXC
OD8038-48HBVXC picture photo
Mfg. Part Number
OD8038-48HBVXC
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 80X38MM 48VDC WIRE
Datasheet Download
OD8038-48HBVXC.pdf
Availability of OD8038-48HBVXC
QUANTITY
OD8038-48HBVXC Order Process
Ship out your order
Specifications of OD8038-48HBVXC
Internal Part NumberEIS-OD8038-48HBVXC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSelection Guide
Standard Wire Colors For Fans
Product Training ModulesDC Fans
Specialty Fans
Video FileVane Axial Self Levitating from Orion Fans
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesOD8038
Voltage - Rated48VDC
Size / DimensionSquare - 80mm L x 80mm H x 38mm W
Air Flow99.0 CFM (2.80m³/min)
Static Pressure0.810 in H2O (201.8 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise57 dB
Power (Watts)14.0W
RPM6300 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.300A
Voltage Range-
Life Expectancy50000 hrs @ 40°C
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD8038-48HBVXC
Related LinksOD8038-, OD8038-48HBVXC Datasheet, Orion Fans Distributor
OD8038-48HBVXC Details Description
Related parts for OD8038-48HBVXC
CAP CER 390PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, Multi-Step, PWM Dimming 25mA Backlight 26-QFN/MLP (4x4) datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 6.3A 250VAC RAD datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 320MW SOD323 datasheet.pdf
CONN HEADER 4 PWR 12SGL 1.57MM datasheet.pdf
IC JITTER ATTENUATOR SGL 32TQFP datasheet.pdf
MNTG PAD NYL datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 4POS GOLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 85A 8-DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf