Orion Fans OD9225-24MB
OD9225-24MB picture photo
Mfg. Part Number
OD9225-24MB
Brief Description
FAN AXIAL 92.5X25MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
OD9225-24MB.pdf
Availability of OD9225-24MB
QUANTITY
OD9225-24MB Order Process
Ship out your order
Specifications of OD9225-24MB
Internal Part NumberEIS-OD9225-24MB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSelection Guide
Standard Wire Colors For Fans
Product Training ModulesDC Fans
Standard Package1
SeriesOD9225
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 92.5mm L x 92.5mm H x 25mm W
Air Flow44.0 CFM (1.25m³/min)
Static Pressure0.090 in H2O (22.4 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise31 dB
Power (Watts)-
RPM2400 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C)
Current Rating0.120A
Voltage Range12 ~ 28VDC
Life Expectancy60000 hrs @ 40°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD9225-24MB
Related LinksOD922, OD9225-24MB Datasheet, Orion Fans Distributor
OD9225-24MB Details Description
Related parts for OD9225-24MB
FUSE BOARD MNT 750MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
LABEL THERMAL TRANSFER NON-LAM datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf