Tripp Lite OMNIVS1500
OMNIVS1500 picture photo
Mfg. Part Number
OMNIVS1500
Brief Description
UPS 1500VA 940W 8OUT USB RJ45
Datasheet Download
OMNIVS1500.pdf
Availability of OMNIVS1500
QUANTITY
OMNIVS1500 Order Process
Ship out your order
Specifications of OMNIVS1500
Internal Part NumberEIS-OMNIVS1500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesUPS Systems Basics
How to Select a Tripp Lite UPS System (Below 5 kVA)
FamilyUPS Systems
SeriesOmni VS™
TypeLine Interactive (Input Regulation)
ApplicationsDesktop, Home Theater
FormTower
Power - Rated1.5kVA / 940W
AC Outlets8 (6 UPS, 2 Surge Only)
Backup Time - Max Load4 minutes
Media Lines ProtectedRJ45
Voltage - Output120V
Connector - AC InputNEMA 5-15P
Connector - AC OutputNEMA 5-15R
Cord Length6' (1.83m)
Size7.48" L x 7.24" W x 11.73" H (190.0mm x 184.0mm x 298.0mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OMNIVS1500
Related LinksOMNIV, OMNIVS1500 Datasheet, Tripp Lite Distributor
OMNIVS1500 Details Description
Related parts for OMNIVS1500
14-PIN TEST CLIP GOLD SOIC .15" datasheet.pdf
MOSFET N-CH 50V 30A SOT426 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf