Texas Instruments OPA344UA/2K5G4
OPA344UA/2K5G4 picture photo
Mfg. Part Number
OPA344UA/2K5G4
Brief Description
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 8SOIC
Datasheet Download
OPA344UA/2K5G4.pdf
Availability of OPA344UA/2K5G4
QUANTITY
OPA344UA/2K5G4 Order Process
Ship out your order
Specifications of OPA344UA/2K5G4
Internal Part NumberEIS-OPA344UA/2K5G4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLinear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
SeriesMicroAmplifier™
PackagingTape & Reel (TR)
Amplifier TypeGeneral Purpose
Number of Circuits1
Output TypeRail-to-Rail
Slew Rate0.8 V/µs
Gain Bandwidth Product1MHz
-3db Bandwidth-
Current - Input Bias0.2pA
Voltage - Input Offset200µV
Current - Supply150µA
Current - Output / Channel15mA
Voltage - Supply, Single/Dual (±)2.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OPA344UA/2K5G4
Related LinksOPA344U, OPA344UA/2K5G4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
OPA344UA/2K5G4 Details Description
Related parts for OPA344UA/2K5G4
IC CPLD 72MC 7.5NS 100TQFP datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
HANDLE MOVEABLE REPLACEMENT KT35 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 47A I2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1.5A DO204AC datasheet.pdf
OSC XO 164.355MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
IC CTLR DC/DC DDR DUAL 38-QFN datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR DIP20H datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 600MA 130 MOHM datasheet.pdf