| Internal Part Number | EIS-OPA452FA/500G3 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 500 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Amplifier Type | General Purpose | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Output Type | - | |
| Slew Rate | 10 V/µs | |
| Gain Bandwidth Product | 1.8MHz | |
| -3db Bandwidth | - | |
| Current - Input Bias | 7pA | |
| Voltage - Input Offset | 1mV | |
| Current - Supply | 5.5mA | |
| Current - Output / Channel | 50mA | |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 20 V ~ 80 V, ±10 V ~ 40 V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |