TT Electronics/Optek Technology OPB700TXV
OPB700TXV picture photo
Mfg. Part Number
OPB700TXV
Manufacturer
Product Category
Optical Sensors - Reflective - Analog Output
Brief Description
SNSR OPTO TRANS 5.08MM REFL C-MT
Datasheet Download
OPB700TXV.pdf
Availability of OPB700TXV
QUANTITY
OPB700TXV Order Process
Ship out your order
Specifications of OPB700TXV
Internal Part NumberEIS-OPB700TXV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / Not applicable
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginC210-027-001 Header Fabrication Site 18/Nov/2013
Header Fabrication Site Update 16/Dec/2013
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyOptical Sensors - Reflective - Analog Output
Series-
PackagingBulk
Sensing Distance0.200" (5.08mm)
Sensing MethodReflective
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)50V
Current - Collector (Ic) (Max)-
Current - DC Forward (If) (Max)50mA
Output TypePhototransistor
Response Time12µs, 12µs
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseModule, Pre-Wired
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OPB700TXV
Related LinksOPB7, OPB700TXV Datasheet, TT Electronics/Optek Technology Distributor
OPB700TXV Details Description
Related parts for OPB700TXV
CAP CER 0.015UF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
IC AMP MMIC 40MHZ-2600MHZ SOT89 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 700MA 3DFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 2POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 56POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
CLEAN&FINISH DISC 1-1/2" A VFN datasheet.pdf
15A.IN-LINE GFCI W/PLUG CONN datasheet.pdf
RES 2.49M OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 1W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf