OSRAM Opto Semiconductors, Inc. OS096036PK10MO1B10
OS096036PK10MO1B10 picture photo
Mfg. Part Number
OS096036PK10MO1B10
Manufacturer
Product Category
Display Modules - LCD, OLED, Graphic
Brief Description
DISPLAY OLED 96X36 4BIT 1.0 ORN
Datasheet Download
OS096036PK10MO1B10.pdf
Availability of OS096036PK10MO1B10
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
OS096036PK10MO1B10 Order Process
Ship out your order
Specifications of OS096036PK10MO1B10
Internal Part NumberEIS-OS096036PK10MO1B10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 31/Jul/2007
Standard Package280
Category Optoelectronics
FamilyDisplay Modules - LCD, OLED, Graphic
SeriesPictiva
Display TypeOLED - Passive Matrix
Display Mode-
Touchscreen-
Diagonal Screen Size1" (25.40mm)
Viewing Area23.09mm W x 10.03mm H
BacklightWithout Backlight
Dot Pixels96 x 36
InterfaceI²C, SPI, Parallel
Graphics ColorOrange
Background ColorBlack
Dot Size0.19mm W x 0.19mm H
Dot Pitch0.22mm W x 0.22mm H
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OS096036PK10MO1B10
Related LinksOS096036P, OS096036PK10MO1B10 Datasheet, OSRAM Opto Semiconductors, Inc. Distributor
OS096036PK10MO1B10 Details Description
Related parts for OS096036PK10MO1B10
IC REG CTRLR PWM CM 8MSOP datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
RELAY REED DPST 500MA 24V datasheet.pdf
CONN SOCKET .4MM 70POS SMD datasheet.pdf
IC BUFF/DVR GATE LP TRIPL 8X2SON datasheet.pdf
CAP FILM 2000PF 3% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FINAL TRANS SA SCDS:TRANS SA datasheet.pdf
Connector Socket 45 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf