| Internal Part Number | EIS-OS096064PK11MY0B10 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 31/Jul/2007 | |
| Standard Package | 280 | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | Display Modules - LCD, OLED, Graphic | |
| Series | Pictiva | |
| Display Type | OLED - Passive Matrix | |
| Display Mode | - | |
| Touchscreen | - | |
| Diagonal Screen Size | 1.1" (27.94mm) | |
| Viewing Area | 25.49mm W x 17.65mm H | |
| Backlight | Without Backlight | |
| Dot Pixels | 96 x 64 | |
| Interface | Parallel/Serial | |
| Graphics Color | Yellow | |
| Background Color | Black | |
| Dot Size | 0.22mm W x 0.22mm H | |
| Dot Pitch | 0.25mm W x 0.25mm H | |