On-Shore Technology, Inc. OSTEI17C1531
OSTEI17C1531 picture photo
Mfg. Part Number
OSTEI17C1531
Brief Description
CONN TERM BLOCK 17POS 15MM
Datasheet Download
OSTEI17C1531.pdf
Availability of OSTEI17C1531
QUANTITY
OSTEI17C1531 Order Process
Ship out your order
Specifications of OSTEI17C1531
Internal Part NumberEIS-OSTEI17C1531
Number of Levels1
Positions Per Level17
Pitch0.591" (15.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current125A
Voltage600V
FeaturesFlange (Mounting)
ColorGreen
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Torque - Screw4.12 Nm (36.5 Lb-In)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OSTEI17C1531
Related LinksOSTEI1, OSTEI17C1531 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
OSTEI17C1531 Details Description
Related parts for OSTEI17C1531
IC DAC SERIAL 13BIT F-S 16-QSOP datasheet.pdf
SWITCH DIP SHUNT 6POS LP TIN datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
IC DAC 10BIT DUAL LP SER 16-QSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 4 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 55.6 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 10A ROCKER datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf