| Internal Part Number | EIS-OSTEM130150 | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets | |
| Series | OSTEM | |
| Packaging | Bulk | |
| Type | Plug, Female Sockets | |
| Number of Positions | 13 | |
| Positions Per Level | 13 | |
| Number of Levels | 1 | |
| Pitch | 0.300" (7.62mm) | |
| Header Orientation | - | |
| Plug Wire Entry | 225° | |
| Termination Style | Screw | |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) | |
| Current - IEC | - | |
| Voltage - IEC | - | |
| Current - UL | 20A | |
| Voltage - UL | 300V | |
| Wire Gauge or Range - AWG | 12-22 AWG | |
| Wire Gauge or Range - mm² | - | |
| Color | Green | |
| Operating Temperature | -30°C ~ 105°C | |