On-Shore Technology, Inc. OSTEO200102
OSTEO200102 picture photo
Mfg. Part Number
OSTEO200102
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
TERM BLOCK PLUG 20POS 90DEG 5MM
Datasheet Download
OSTEO200102.pdf
Availability of OSTEO200102
QUANTITY
OSTEO200102 Order Process
Ship out your order
Specifications of OSTEO200102
Internal Part NumberEIS-OSTEO200102
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesOSTEO
PackagingBulk
TypePlug for Unshrouded Header
Number of Positions20
Positions Per Level20
Number of Levels1
Pitch0.197" (5.00mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry90°
Termination StyleScrew
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL15A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG12-28 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorBlack
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Contact Mating FinishNickel
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OSTEO200102
Related LinksOSTEO, OSTEO200102 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
OSTEO200102 Details Description
Related parts for OSTEO200102
BOX ALUM BLACK 4.72"L X 4.72"W datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 40V 9A/6.5A DPAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES SMD 24.3KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 234K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 41.2 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 7.5NS 100TQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
METRIC UMQ MAT BLK 400X1250MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf