On-Shore Technology, Inc. OSTKO172150
OSTKO172150 picture photo
Mfg. Part Number
OSTKO172150
Brief Description
TERM BLOCK RISING CLAMP 17POS
Datasheet Download
OSTKO172150.pdf
Availability of OSTKO172150
QUANTITY
OSTKO172150 Order Process
Ship out your order
Specifications of OSTKO172150
Internal Part NumberEIS-OSTKO172150
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesOSTKO
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level17
Pitch0.375" (9.53mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current30A
Voltage300V
Wire Gauge10-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw1.0 Nm (8.9 Lb-In)
Screw ThreadM3.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OSTKO172150
Related LinksOSTKO, OSTKO172150 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
OSTKO172150 Details Description
Related parts for OSTKO172150
FIXED IND 15NH 150MA 2.2 OHM SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 10.2VWM 21.7VC DO15 datasheet.pdf
IC SW TEMP REMOTE 8-UMAX datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
STRIPPING BLADE datasheet.pdf
CAP CER 27PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.6KV 160A datasheet.pdf