On-Shore Technology, Inc. OSTKR020100
OSTKR020100 picture photo
Mfg. Part Number
OSTKR020100
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM
Datasheet Download
OSTKR020100.pdf
Availability of OSTKR020100
QUANTITY
OSTKR020100 Order Process
Ship out your order
Specifications of OSTKR020100
Internal Part NumberEIS-OSTKR020100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesOSTKR
PackagingBulk
TypePlug for Unshrouded Header
Number of Positions2
Positions Per Level2
Number of Levels1
Pitch0.197" (5.00mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry90°
Termination StyleScrew
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL10A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG14-26 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorBlack
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating Finish-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OSTKR020100
Related LinksOSTKR, OSTKR020100 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
OSTKR020100 Details Description
Related parts for OSTKR020100
Connector Receptacle, Pass Through 39 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD 1X1 14SOIC datasheet.pdf
16MM IND CTRL ROTARY LVR OPERATR datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 5.08MM datasheet.pdf
IC TXRX RS485 FAULT PROT 8TDFN datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
MACHINE SCREW CHEESE SLOTTED M2 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES SMD 665 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf