On-Shore Technology, Inc. OSTT7120151
OSTT7120151 picture photo
Mfg. Part Number
OSTT7120151
Brief Description
TERM BLOCK RISING CLAMP 12POS
Datasheet Download
OSTT7120151.pdf
Availability of OSTT7120151
QUANTITY
OSTT7120151 Order Process
Ship out your order
Specifications of OSTT7120151
Internal Part NumberEIS-OSTT7120151
Number of Levels1
Positions Per Level12
Pitch0.250" (6.35mm)
Mating Orientation45° (135°) Angle with Board
Current30A
Voltage300V
ColorGreen
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Torque - Screw1.0 Nm (8.9 Lb-In)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OSTT7120151
Related LinksOSTT7, OSTT7120151 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
OSTT7120151 Details Description
Related parts for OSTT7120151
MOSFET N-CH 1000V 3.1A TO-247AC datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 900MA 180 MOHM datasheet.pdf
CONN SPRING 56POS SNGL .295 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 12NS 44TSOP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 37POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CABLE MARKER CLI M 2-4 GE/SW datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 150W datasheet.pdf