On-Shore Technology, Inc. OSTV707A250
OSTV707A250 picture photo
Mfg. Part Number
OSTV707A250
Brief Description
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 7.5MM
Datasheet Download
OSTV707A250.pdf
Availability of OSTV707A250
QUANTITY
OSTV707A250 Order Process
Ship out your order
Specifications of OSTV707A250
Internal Part NumberEIS-OSTV707A250
TypeHeader, Female Sockets
Number of Positions7
Positions Per Level7
Number of Levels1
Pitch0.295" (7.50mm)
Header OrientationVertical
Voltage - IEC-
Current - UL10A
ColorGreen
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Contact Mating Finish-
FeaturesMating Flange, Retention Latches
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OSTV707A250
Related LinksOSTV7, OSTV707A250 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
OSTV707A250 Details Description
Related parts for OSTV707A250
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28HWQFN datasheet.pdf
IC ADC 16-BIT 1CH 150KSPS 8-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 173MA 8.34 OHM datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CAP MICA 1100PF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 4.5A 10 MOHM TH datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 0.3UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 200 NF 20% 250VDC datasheet.pdf