On-Shore Technology, Inc. OSTVG170100
OSTVG170100 picture photo
Mfg. Part Number
OSTVG170100
Brief Description
TERM BLOCK PLUG 17POS 30DEG 5MM
Datasheet Download
OSTVG170100.pdf
Availability of OSTVG170100
QUANTITY
OSTVG170100 Order Process
Ship out your order
Specifications of OSTVG170100
Internal Part NumberEIS-OSTVG170100
SeriesOSTVG
PackagingBulk
TypePlug for Unshrouded Header
Number of Positions17
Positions Per Level17
Number of Levels1
Pitch0.197" (5.00mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry30°
Termination StyleScrew
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL10A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG14-26 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorBlack
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Contact Mating Finish-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OSTVG170100
Related LinksOSTVG, OSTVG170100 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
OSTVG170100 Details Description
Related parts for OSTVG170100
DIODE ZENER 12.1V 500MW SOD80 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 9-36VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf