On-Shore Technology, Inc. OSTVQ201150
OSTVQ201150 picture photo
Mfg. Part Number
OSTVQ201150
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERM BLOCK RISING CLAMP 20POS
Datasheet Download
OSTVQ201150.pdf
Availability of OSTVQ201150
QUANTITY
OSTVQ201150 Order Process
Ship out your order
Specifications of OSTVQ201150
Internal Part NumberEIS-OSTVQ201150
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesOSTVQ
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level20
Pitch0.138" (3.50mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge16-30 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
Features-
ColorGreen
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - PlatingBrass
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Screw ThreadM2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OSTVQ201150
Related LinksOSTVQ, OSTVQ201150 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
OSTVQ201150 Details Description
Related parts for OSTVQ201150
TVS DIODE 10VWM 17VC POWERDI123 datasheet.pdf
IC REG LDO 9V 1A TO220FP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 5% 1/4W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 158 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
POWER EDGE POWER/SIGNAL CPI datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf