On-Shore Technology, Inc. OSTYQ046150
OSTYQ046150 picture photo
Mfg. Part Number
OSTYQ046150
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERM BLOCK RISING CLAMP 4POS
Datasheet Download
OSTYQ046150.pdf
Availability of OSTYQ046150
QUANTITY
OSTYQ046150 Order Process
Ship out your order
Specifications of OSTYQ046150
Internal Part NumberEIS-OSTYQ046150
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesOSTYQ
PackagingBulk
Number of Levels2
Positions Per Level2
Pitch0.150" (3.81mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage150V
Wire Gauge16-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Rear, Side)
ColorGreen
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - PlatingBrass
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Screw ThreadM2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OSTYQ046150
Related LinksOSTYQ, OSTYQ046150 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
OSTYQ046150 Details Description
Related parts for OSTYQ046150
CONN IC DIP SOCKET ZIF 24POS GLD datasheet.pdf
CAP CER 47UF 10V X5R 1210 datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.6A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC EE-PROG SYS MGR 12CH 56-TQFN datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
INDUS STAR LED MODULE RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 12A SPDT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS CABLE SKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 13A TO-220FP datasheet.pdf