Connor-Winfield OX9140S3-012.8M
OX9140S3-012.8M picture photo
Mfg. Part Number
OX9140S3-012.8M
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC OCXO 12.8MHZ LVCMOS SMD
Datasheet Download
OX9140S3-012.8M.pdf
Availability of OX9140S3-012.8M
QUANTITY
OX9140S3-012.8M Order Process
Ship out your order
Specifications of OX9140S3-012.8M
Internal Part NumberEIS-OX9140S3-012.8M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductOX914 Series OCXOs Oscillators
PCN Design/SpecificationOX914 Family
Standard Package50
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesOX914xS3
PackagingTape & Reel (TR)
TypeOCXO
Frequency12.8MHz
Function-
OutputLVCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±140ppb
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)-
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.556" L x 0.358" W (14.10mm x 9.10mm)
Height0.312" (7.92mm) 5/16"
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OX9140S3-012.8M
Related LinksOX9140S, OX9140S3-012.8M Datasheet, Connor-Winfield Distributor
OX9140S3-012.8M Details Description
Related parts for OX9140S3-012.8M
RES SMD 475 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 453K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT HM 200POS RT ANG 2MM datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 576 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
WIRE PIN AVIKRIMP TAPED WP8218T datasheet.pdf
68UF 400V 22X25MM 105C 2000H datasheet.pdf