| Internal Part Number | EIS-P-100AASJ/B6B | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS compliant by exemption | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| MSDS Material Safety Datasheet | Nickel Cadmium Batteries NiCd MSDS | |
| Standard Package | 40 | |
| Category | Battery Products | |
| Family | Batteries Rechargeable (Secondary) | |
| Series | P-100AASJ | |
| Battery Chemistry | Nickel Cadmium | |
| Battery Cell Size | AA | |
| Voltage - Rated | 1.2V | |
| Capacity | 1Ah | |
| Size / Dimension | 0.57" Dia x 1.97" H (14.5mm x 50.0mm) | |
| Termination Style | Button Top (Extending) | |
| Discharge Rate | 200mA | |
| Standard Charge Current | 100mA | |