Panasonic - BSG P-100AASJL5X1
P-100AASJL5X1 picture photo
Mfg. Part Number
P-100AASJL5X1
Manufacturer
Product Category
Battery Packs
Brief Description
BATTERY PACK 6.0V 1000 MAH NICAD
Datasheet Download
P-100AASJL5X1.pdf
Availability of P-100AASJL5X1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P-100AASJL5X1 Order Process
Ship out your order
Specifications of P-100AASJL5X1
Internal Part NumberEIS-P-100AASJL5X1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
MSDS Material Safety DatasheetNickel Cadmium Batteries NiCd MSDS
Standard Package1
Category Battery Products
FamilyBattery Packs
SeriesP-100AASJ
Battery ChemistryNickel Cadmium
RechargeabilityYes
Battery Cell SizeAA
Number of Cells5
Voltage - Rated6V
Capacity1Ah
StructureFront to Back, 1 Row x 5 Cells
Termination StyleSolder Tab
Size / Dimension-
Weight0.001 KG
Note-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P-100AASJL5X1
Related LinksP-100A, P-100AASJL5X1 Datasheet, Panasonic - BSG Distributor
P-100AASJL5X1 Details Description
Related parts for P-100AASJL5X1
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 21.8K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
381 TB RIS CLA DIP SOLID datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 75A 277/480VAC datasheet.pdf