Panasonic - BSG P-150SCSL4X2
P-150SCSL4X2 picture photo
Mfg. Part Number
P-150SCSL4X2
Brief Description
BATTERY NICAD PACK 9.6V 1500MAH
Datasheet Download
P-150SCSL4X2.pdf
Availability of P-150SCSL4X2
QUANTITY
P-150SCSL4X2 Order Process
Ship out your order
Specifications of P-150SCSL4X2
Internal Part NumberEIS-P-150SCSL4X2
Battery Cell SizeSC
Number of Cells8
Voltage - Rated9.6V
Capacity1.5Ah
StructureFront to Back, 2 Rows x 4 Cells
Termination StyleSolder Tab
Size / Dimension1.81" L x 0.91" W x 6.77" H (46.0mm x 23.0mm x 172.0mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P-150SCSL4X2
Related LinksP-150S, P-150SCSL4X2 Datasheet, Panasonic - BSG Distributor
P-150SCSL4X2 Details Description
Related parts for P-150SCSL4X2
RES SMD 2.15KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 16V 20% 1611 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 5PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
500 TB RIS CLA 45D SOLID datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 800V 35A KBPC-W datasheet.pdf