American Electrical, Inc. P-200-50012
P-200-50012 picture photo
Mfg. Part Number
P-200-50012
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
PCB PLUG 90 5.00MM 12 POLE
Datasheet Download
P-200-50012.pdf
Availability of P-200-50012
QUANTITY
P-200-50012 Order Process
Ship out your order
Specifications of P-200-50012
Internal Part NumberEIS-P-200-50012
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Series-
PackagingBulk
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions12
Positions Per Level12
Number of Levels1
Pitch0.197" (5.00mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry90°
Termination StyleScrew
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL16A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG14-24 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Contact Mating FinishTin
FeaturesRetention Latches (Wire Side)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P-200-50012
Related LinksP-200, P-200-50012 Datasheet, American Electrical, Inc. Distributor
P-200-50012 Details Description
Related parts for P-200-50012
IDC CABLE - MKC16A/MC16F/X datasheet.pdf
RES 75 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 2A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 62.6K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
D SUB BLACK PLASTIC GROMMET SET datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 6A 125V datasheet.pdf