Littelfuse P0300ECLRP2
P0300ECLRP2 picture photo
Mfg. Part Number
P0300ECLRP2
Manufacturer
Product Category
TVS - Thyristors
Brief Description
SIDACTOR BI 25V 400A TO-92
Datasheet Download
P0300ECLRP2.pdf
Availability of P0300ECLRP2
QUANTITY
P0300ECLRP2 Order Process
Ship out your order
Specifications of P0300ECLRP2
Internal Part NumberEIS-P0300ECLRP2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntroduction to SIDACtor Devices
Standard Package2,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Thyristors
SeriesSIDACtor®
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Breakover40V
Voltage - Off State25V
Voltage - On State4V
Current - Peak Pulse (8/20µs)400A
Current - Peak Pulse (10/1000µs)100A
Current - Hold (Ih)50mA
Number of Elements1
Capacitance250pF
Package / CaseTO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC) Formed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P0300ECLRP2
Related LinksP0300, P0300ECLRP2 Datasheet, Littelfuse Distributor
P0300ECLRP2 Details Description
Related parts for P0300ECLRP2
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 8SOIC datasheet.pdf
CABLE ASSEM 2MM 40POS M-M 12" datasheet.pdf
CONN HEADER 70POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 13.2A 4.9 MOHM datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8TSSOP datasheet.pdf
RES 80.6 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
IC SMPS CTLR W/PWR SWITCH 7-SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 0.4VA 20V datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 4W datasheet.pdf
FUSE BOARD 2.5A 300VAC RADIAL datasheet.pdf