| Internal Part Number | EIS-P045F048T32AL-CB | |
| Video File | Vicor's VI Chip® PRM® Module | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| 3D Model | PRM2 J-Lead Pkg.stp | |
| 2D Drawing | PRM2 J-Lead Pkg.pdf PRM2 J-Lead Pkg.dxf | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Programmers, Development Systems | |
| Family | Evaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS | |
| Series | VI Chip® PRM® | |
| Main Purpose | DC/DC, Step Up or Down | |
| Outputs and Type | 1, Non-Isolated | |
| Power - Output | 320W | |
| Voltage - Output | 48V | |
| Current - Output | 6.67A | |
| Voltage - Input | 38 V ~ 55 V | |
| Regulator Topology | Buck-Boost | |
| Frequency - Switching | 1MHz | |
| Board Type | Fully Populated | |
| Supplied Contents | Board | |
| Utilized IC / Part | P045F048T32AL | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | P045F048T32AL-CB | |
| Related Links | P045F048, P045F048T32AL-CB Datasheet, Vicor Corporation Distributor | |
 | 2-178128-4 | CONN RECEPT 5.08 4POS KEY-Y | datasheet.pdf | |