3M P08-030-PLC-C-G
P08-030-PLC-C-G picture photo
Mfg. Part Number
P08-030-PLC-C-G
Brief Description
CONN PLUG 30POS 0.8MM VERT SMD
Datasheet Download
P08-030-PLC-C-G.pdf
Availability of P08-030-PLC-C-G
QUANTITY
P08-030-PLC-C-G Order Process
Ship out your order
Specifications of P08-030-PLC-C-G
Internal Part NumberEIS-P08-030-PLC-C-G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelP08-030 Series.igs
Standard Package300
SeriesP08
PackagingTube
Connector TypePlug, Center Strip Contacts
Number of Positions30
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Mated Stacking Heights5mm, 8mm
Height Above Board0.186" (4.72mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P08-030-PLC-C-G
Related LinksP08-030, P08-030-PLC-C-G Datasheet, 3M Distributor
P08-030-PLC-C-G Details Description
Related parts for P08-030-PLC-C-G
CONN IC DIP SOCKET ZIF 28POS TIN datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 18POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 665 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 3PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
PWR DISTRIB BLOCK 6POS 40A 250V datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 6POS R/A 3.50MM datasheet.pdf
MOD INVERTER CCFL DUAL 10W 5V datasheet.pdf
RES SMD 412K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 16 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 650MA 670 MOHM TH datasheet.pdf