FFF 10039755-10012TLF
10039755-10012TLF picture photo
Mfg. Part Number
10039755-10012TLF
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN PCI EXPRESS PF VERT
Datasheet Download
10039755-10012TLF.pdf
Availability of 10039755-10012TLF
QUANTITY
10039755-10012TLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10039755-10012TLF
Internal Part NumberEIS-10039755-10012TLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,008
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypePCI Express™
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions98
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.039" (1.00mm)
FeaturesBoard Guide, Locking Ramp
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder, Staggered
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material - InsulationPolyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10039755-10012TLF
Related Links10039755, 10039755-10012TLF Datasheet, FFF Distributor
10039755-10012TLF Details Description
Related parts for 10039755-10012TLF
IDC CABLE - MKR50K/MC50G/MCE50K datasheet.pdf
FIXED IND 10.2UH 4.3A 26 MOHM TH datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 8A ITO220AC datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 1.8 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 26POS 1MM R/A datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ18 27 OLIV datasheet.pdf
LJT 4C 4#12 SKT PLUG datasheet.pdf
GOLD PRIVACY FILTER LAPTOP 12.5" datasheet.pdf