3M P08-080SLTC-B-G
P08-080SLTC-B-G picture photo
Mfg. Part Number
P08-080SLTC-B-G
Brief Description
CONN SOCKET 80POS .8MM VERT SMD
Datasheet Download
P08-080SLTC-B-G.pdf
Availability of P08-080SLTC-B-G
QUANTITY
P08-080SLTC-B-G Order Process
Ship out your order
Specifications of P08-080SLTC-B-G
Internal Part NumberEIS-P08-080SLTC-B-G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesP08
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeSocket, Outer Shroud Contacts
Number of Positions80
Pitch0.031" (0.80mm)
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Mated Stacking Heights6mm, 7mm, 8mm
Height Above Board0.205" (5.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P08-080SLTC-B-G
Related LinksP08-080, P08-080SLTC-B-G Datasheet, 3M Distributor
P08-080SLTC-B-G Details Description
Related parts for P08-080SLTC-B-G
EVAL MOD FOR TPA741 datasheet.pdf
IC PROCESSOR SGNL 14B 100CSPBGA datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
VRS M5H 5/8-18X1.125 MSCONN datasheet.pdf
RES 187K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 15 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
INSERT FEMALE 64POS CRIMP datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 2.54MM datasheet.pdf