Panduit P10-14RHT6-D
P10-14RHT6-D picture photo
Mfg. Part Number
P10-14RHT6-D
Manufacturer
Product Category
Terminals - Ring Connectors
Brief Description
TERM RING HI TEMP 12-10AWG
Datasheet Download
P10-14RHT6-D.pdf
Availability of P10-14RHT6-D
QUANTITY
P10-14RHT6-D Order Process
Ship out your order
Specifications of P10-14RHT6-D
Internal Part NumberEIS-P10-14RHT6-D
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminals - Ring Connectors
SeriesPan-Term®
PackagingBulk
Terminal TypeCircular
Stud/Tab Size1/4 Stud
Thickness0.040" (1.02mm)
Width - Outer Edges0.530" (13.46mm)
Length - Overall0.960" (24.38mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Wire Gauge10-12 AWG
InsulationNon-Insulated
FeaturesBrazed Seam, High Temperature, Serrated Termination
Color-
Contact MaterialCopper
Contact FinishNickel
Insulation Diameter-
Material - Insulation-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P10-14RHT6-D
Related LinksP10-14, P10-14RHT6-D Datasheet, Panduit Distributor
P10-14RHT6-D Details Description
Related parts for P10-14RHT6-D
CAP CER 820PF 200V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 64.9 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 27 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf