NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. P1016NSN5BFB
P1016NSN5BFB picture photo
Mfg. Part Number
P1016NSN5BFB
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU Q OR IQ 667MHZ 561TEPBGA1
Datasheet Download
P1016NSN5BFB.pdf
Availability of P1016NSN5BFB
QUANTITY
P1016NSN5BFB Order Process
Ship out your order
Specifications of P1016NSN5BFB
Internal Part NumberEIS-P1016NSN5BFB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationESDHC Host Detect 13/Feb/2012
Incorrect Data Captured 26/Sep/2013
Errata Update 18/Jun/2014
USB Errata Update 17/Jul/2014
Errata Update 30/Sep/2014
Errata Update 03/Sep/2015
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesQorIQ P1
PackagingTray
Core ProcessorPowerPC e500v2
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed667MHz
Co-Processors/DSPCommunications; QUICC Engine
RAM ControllersDDR2, DDR3
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet10/100/1000 Mbps (3)
SATA-
USBUSB 2.0 + PHY (2)
Voltage - I/O-
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Security Features-
Package / Case561-FBGA
Supplier Device Package561-TEPBGA1 (23x23)
Additional InterfacesDUART, I²C, MMC/SD, SPI
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P1016NSN5BFB
P1016NSN5BFB Details Description
Related parts for P1016NSN5BFB
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
METRAL 5RX7M R/A REC datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
IC DRVR/RCVR MULTCH RS232 20SSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 19.4VWM 34.7VC AXIAL datasheet.pdf
IC NTSC/PAL/SECAM DECODR 100PQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN HDR 94POS 2MM SMD datasheet.pdf
BERGSTIK II SNGL RA datasheet.pdf
CAP CER 6.1PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 9.3A datasheet.pdf