Pulse Electronics Corporation P1168.393NLT
P1168.393NLT picture photo
Mfg. Part Number
P1168.393NLT
Brief Description
FIXED IND 39UH 1.9A 126 MOHM SMD
Datasheet Download
P1168.393NLT.pdf
Availability of P1168.393NLT
QUANTITY
P1168.393NLT Order Process
Ship out your order
Specifications of P1168.393NLT
Internal Part NumberEIS-P1168.393NLT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesP1168NL
Material - Core-
Inductance39µH
Tolerance±20%
Current Rating1.9A
Current - Saturation2A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)126 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant10MHz
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.482" L x 0.482" W (12.24mm x 12.24mm)
Height - Seated (Max)0.177" (4.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P1168.393NLT
Related LinksP1168., P1168.393NLT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
P1168.393NLT Details Description
Related parts for P1168.393NLT
CABLE SERIAL INTER DB9M-DB9F 2M datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 470K OHM 6SIP datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 3.3V SC70 datasheet.pdf
CAP CER 91PF 200V NP0 1808 datasheet.pdf
IC BUFFER DDR 13-26BIT 64-TSSOP datasheet.pdf
IC DDR2 SDRAM 1GBIT 3NS 84FBGA datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1MM .076M 23POS datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 62 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
CAP TANT POLY 75UF 75V AXIAL datasheet.pdf