Pulse Electronics Corporation P1169.473NLT
P1169.473NLT picture photo
Mfg. Part Number
P1169.473NLT
Brief Description
FIXED IND 47UH 1.8A 140 MOHM SMD
Datasheet Download
P1169.473NLT.pdf
Availability of P1169.473NLT
QUANTITY
P1169.473NLT Order Process
Ship out your order
Specifications of P1169.473NLT
Internal Part NumberEIS-P1169.473NLT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesP1169NL
Material - Core-
Inductance47µH
Tolerance±20%
Current Rating1.8A
Current - Saturation1.9A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)140 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant9MHz
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.482" L x 0.482" W (12.24mm x 12.24mm)
Height - Seated (Max)0.177" (4.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P1169.473NLT
Related LinksP1169., P1169.473NLT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
P1169.473NLT Details Description
Related parts for P1169.473NLT
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 61.9K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PIN B SHAPE PRE-TIN datasheet.pdf
MINIFIT HEADER SR V/PEGS 5CKT datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
DIODE MODULE 30V 400A 2TOWER datasheet.pdf
FILTER BEAD UH AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 20% 100VDC AXIAL datasheet.pdf