API Delevan P1330-182G
P1330-182G picture photo
Mfg. Part Number
P1330-182G
Brief Description
FIXED IND 1.8UH 1.95A 48 MOHM
Datasheet Download
P1330-182G.pdf
Availability of P1330-182G
QUANTITY
P1330-182G Order Process
Ship out your order
Specifications of P1330-182G
Internal Part NumberEIS-P1330-182G
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Material - CoreFerrite
Inductance1.8µH
Tolerance±2%
Current Rating1.95A
Current - Saturation1.18A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)48 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.325" L x 0.125" W (8.26mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.145" (3.68mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P1330-182G
Related LinksP1330, P1330-182G Datasheet, API Delevan Distributor
P1330-182G Details Description
Related parts for P1330-182G
SWITCH ROLLER SPDT 25A QC TERM datasheet.pdf
RES SMD 5.76KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 24-EDIP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.25MHZ RRO 8TSSOP datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 4 Circuit 0.472" (12.00mm) datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 6.3V X7R 0508 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
LU 10.16/04/90 4.5SN BK BX datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 43MA 24 OHM SMD datasheet.pdf