API Delevan P1330-274G
P1330-274G picture photo
Mfg. Part Number
P1330-274G
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 270UH 191MA 4.32 OHM
Datasheet Download
P1330-274G.pdf
Availability of P1330-274G
QUANTITY
P1330-274G Order Process
Ship out your order
Specifications of P1330-274G
Internal Part NumberEIS-P1330-274G
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesP1330
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance270µH
Tolerance±2%
Current Rating191mA
Current - Saturation60mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)4.32 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.325" L x 0.125" W (8.26mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.145" (3.68mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P1330-274G
Related LinksP1330, P1330-274G Datasheet, API Delevan Distributor
P1330-274G Details Description
Related parts for P1330-274G
IC MCU 8BIT 3KB OTP 28SDIP datasheet.pdf
RES 0.05 OHM 3W 3% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4K FLASH 20DIP datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V 0605 datasheet.pdf
DIODE MODULE 800V 800A DO200AB datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 4.02M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE PIN datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 4.7A 43.7 MOHM datasheet.pdf
IC DC/DC UMODULE 51BGA datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ10 11 OLIV datasheet.pdf
CAP FILM 2.7NF 3.5% 1600VDC RAD datasheet.pdf