API Delevan P1330-564K
P1330-564K picture photo
Mfg. Part Number
P1330-564K
Brief Description
FIXED IND 560UH 138MA 6.96 OHM
Datasheet Download
P1330-564K.pdf
Availability of P1330-564K
QUANTITY
P1330-564K Order Process
Ship out your order
Specifications of P1330-564K
Internal Part NumberEIS-P1330-564K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyFixed Inductors
SeriesP1330
Material - CoreFerrite
Inductance560µH
Tolerance±10%
Current Rating138mA
Current - Saturation35mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)6.96 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.312" L x 0.115" W (7.94mm x 2.92mm)
Height - Seated (Max)0.145" (3.68mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P1330-564K
Related LinksP1330, P1330-564K Datasheet, API Delevan Distributor
P1330-564K Details Description
Related parts for P1330-564K
IC REG LDO 1.8V 1A 2-UTHINPAK datasheet.pdf
CONN HEADER RT/A 64POS .100 GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
IC 8BIT PIPELINE REG 24-SOIC datasheet.pdf
RES MO 2W 150 OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 26AWG WHT/GRY datasheet.pdf
KK 100 HDR FLAT VERT 30 AU 3POS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf