API Delevan P160-273JS
P160-273JS picture photo
Mfg. Part Number
P160-273JS
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 27UH 320MA 1.2 OHM SMD
Datasheet Download
P160-273JS.pdf
Availability of P160-273JS
QUANTITY
P160-273JS Order Process
Ship out your order
Specifications of P160-273JS
Internal Part NumberEIS-P160-273JS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesP160
PackagingBulk
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance27µH
Tolerance±5%
Current Rating320mA
Current - Saturation293mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.2 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.155" L x 0.125" W (3.68mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P160-273JS
Related LinksP160-, P160-273JS Datasheet, API Delevan Distributor
P160-273JS Details Description
Related parts for P160-273JS
CONN FFC FPC TOP 9POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 10MHZ 8SOIC datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV OPN COLLECTOR 5SO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 64.9 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SAFETY LABEL W/SPECIAL ADHESIVE datasheet.pdf
CONN HDR 24POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 1.2A 100 MOHM TH datasheet.pdf
CONTROL TEMP RELAY OUT 100-240V datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 450MA 1.495 OHM datasheet.pdf