API Delevan P1812-104G
P1812-104G picture photo
Mfg. Part Number
P1812-104G
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 100UH 180MA 4.32 OHM
Datasheet Download
P1812-104G.pdf
Availability of P1812-104G
QUANTITY
P1812-104G Order Process
Ship out your order
Specifications of P1812-104G
Internal Part NumberEIS-P1812-104G
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package650
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesP1812
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance100µH
Tolerance±2%
Current Rating180mA
Current - Saturation238mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)4.32 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.190" L x 0.134" W (4.83mm x 3.40mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P1812-104G
Related LinksP1812, P1812-104G Datasheet, API Delevan Distributor
P1812-104G Details Description
Related parts for P1812-104G
CONN TERM BLOCK 13POS 10MM datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 4V 20% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
KK 100 HDR POL VERT 22POS datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 350MA 1005 datasheet.pdf
27+27 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
IC REG CTLR TRIPLE LDO 16SOIC datasheet.pdf
HD 38999 9C 9#23 SKT RECP datasheet.pdf
AB 3101A SHL KIT 20 CAD OD datasheet.pdf