API Delevan P1812-182K
P1812-182K picture photo
Mfg. Part Number
P1812-182K
Brief Description
FIXED IND 1.8UH 900MA 240 MOHM
Datasheet Download
P1812-182K.pdf
Availability of P1812-182K
QUANTITY
P1812-182K Order Process
Ship out your order
Specifications of P1812-182K
Internal Part NumberEIS-P1812-182K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Material - CoreFerrite
Inductance1.8µH
Tolerance±10%
Current Rating900mA
Current - Saturation1.828A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)240 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
Supplier Device Package1812
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P1812-182K
Related LinksP1812, P1812-182K Datasheet, API Delevan Distributor
P1812-182K Details Description
Related parts for P1812-182K
MOSFET N-CH 30V 58A DPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
KIT EVAL FOR MAX9928/9929/4372 datasheet.pdf
QUINTPLEXER FILTER MODULE 5X8MM datasheet.pdf
INDUCTOR CURR SENSE 20.0 MH T/H datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 6POS 3.50MM PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 700MA 160 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT datasheet.pdf
SWITCH SELECT 2POS SPST-NO 10A datasheet.pdf