API Delevan P1812R-224K
P1812R-224K picture photo
Mfg. Part Number
P1812R-224K
Brief Description
FIXED IND 220UH 120MA 9.68 OHM
Datasheet Download
P1812R-224K.pdf
Availability of P1812R-224K
QUANTITY
P1812R-224K Order Process
Ship out your order
Specifications of P1812R-224K
Internal Part NumberEIS-P1812R-224K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesP1812R
Material - CoreFerrite
Inductance220µH
Tolerance±10%
Current Rating120mA
Current - Saturation143mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)9.68 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
Supplier Device Package1812
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P1812R-224K
Related LinksP1812, P1812R-224K Datasheet, API Delevan Distributor
P1812R-224K Details Description
Related parts for P1812R-224K
LED GREEN 5/16" HOLE PANEL MOUNT datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 36POS STR datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
RES SMD 953 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 619 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
PROTOBOARD SMT FOR .35MM ON SEMI datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 120W datasheet.pdf