TT Electronics/BI P231-FA25BR50K
P231-FA25BR50K picture photo
Mfg. Part Number
P231-FA25BR50K
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 50K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
P231-FA25BR50K.pdf
Availability of P231-FA25BR50K
QUANTITY
P231-FA25BR50K Order Process
Ship out your order
Specifications of P231-FA25BR50K
Internal Part NumberEIS-P231-FA25BR50K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPanel Potentiometer
Standard Package300
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesP231
PackagingTray
TaperLinear
Resistance (Ohms)50k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment Type-
Resistive MaterialConductive Plastic
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeFlatted
Actuator Length0.984" (25.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
Bushing ThreadM8 x 0.75
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P231-FA25BR50K
Related LinksP231-FA, P231-FA25BR50K Datasheet, TT Electronics/BI Distributor
P231-FA25BR50K Details Description
Related parts for P231-FA25BR50K
MOSFET N-CH 60V 18A DPAK datasheet.pdf
DUCT WIRE SLOT ADH LT GRY 6'/72" datasheet.pdf
CONN MINI-D 20POS R/A RECPT datasheet.pdf
IC DIFF LINE RECEIVER HS 8VSSOP datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:16 450MHZ 64TQFP datasheet.pdf
CONV AC/DC 2A 6.5-18VIN 3.0-5.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
RES 931 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
IC FPGA 336 I/O 672FBGA datasheet.pdf
CONN FPC 51POS 0.30MM R/A datasheet.pdf