3M P25E-060S-EA
P25E-060S-EA picture photo
Mfg. Part Number
P25E-060S-EA
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN SOCKET 60POS .050" GOLD
Datasheet Download
P25E-060S-EA.pdf
Availability of P25E-060S-EA
QUANTITY
P25E-060S-EA Order Process
Ship out your order
Specifications of P25E-060S-EA
Internal Part NumberEIS-P25E-060S-EA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelP25E-060S-EA.igsP25E-060S-EA.stpP25E-060S-EA.x_t
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
SeriesP25E
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions60
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Row Spacing-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks
Cable TerminationIDC
Wire TypeRibbon Cable
Wire Gauge30 AWG
FeaturesFeed Through
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P25E-060S-EA
Related LinksP25E-0, P25E-060S-EA Datasheet, 3M Distributor
P25E-060S-EA Details Description
Related parts for P25E-060S-EA
IC AMP LINE DVR DUAL 20-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 184POS .050 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10V 20% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 43.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 19POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS SKT datasheet.pdf