Littelfuse P3500ECRP1
P3500ECRP1 picture photo
Mfg. Part Number
P3500ECRP1
Manufacturer
Product Category
TVS - Thyristors
Brief Description
SIDACTOR BI 320V 400A TO-92
Datasheet Download
P3500ECRP1.pdf
Availability of P3500ECRP1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P3500ECRP1 Order Process
Ship out your order
Specifications of P3500ECRP1
Internal Part NumberEIS-P3500ECRP1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Thyristors
SeriesSIDACtor®
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Breakover400V
Voltage - Off State320V
Voltage - On State4V
Current - Peak Pulse (8/20µs)400A
Current - Peak Pulse (10/1000µs)100A
Current - Hold (Ih)150mA
Number of Elements1
Capacitance65pF
Package / CaseTO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P3500ECRP1
Related LinksP3500, P3500ECRP1 Datasheet, Littelfuse Distributor
P3500ECRP1 Details Description
Related parts for P3500ECRP1
CONN HEADER 125POS TYPE B VERT datasheet.pdf
SENS OPTO REFL 200MM PREWIRE MOD datasheet.pdf
SENSOR HOTPOT 20K OHM 500MM datasheet.pdf
070 MOLTILOCK PLUG 2P BLUE datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf