API Delevan 1025R-44H
1025R-44H picture photo
Mfg. Part Number
1025R-44H
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 144MA 3.3 OHM TH
Datasheet Download
1025R-44H.pdf
Availability of 1025R-44H
QUANTITY
1025R-44H Order Process
Ship out your order
Specifications of 1025R-44H
Internal Part NumberEIS-1025R-44H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series1025R
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMolded
Material - CoreIron
Inductance10µH
Tolerance±3%
Current Rating144mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)3.3 Ohm Max
Q @ Freq55 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant50MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.095" Dia x 0.250" L (2.41mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)*
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1025R-44H
Related Links1025, 1025R-44H Datasheet, API Delevan Distributor
1025R-44H Details Description
Related parts for 1025R-44H
RES ARRAY 8 RES 10K OHM 2512 datasheet.pdf
IC REG BUCK SEPIC 5V 4.5A 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 150V 1111 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
OSC MEMS 14.7456MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
LIN TRIGGER DECODE OPTION datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 4A 30 MOHM TH datasheet.pdf
TRANS PREBIAS DUAL NPN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 49A SO8FL datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 16V X5R 0603 datasheet.pdf