Micro Commercial Components (MCC) P4KE15CA-TP
P4KE15CA-TP picture photo
Mfg. Part Number
P4KE15CA-TP
Brief Description
TVS DIODE 12.8VWM 21.2VC DO41
Datasheet Download
P4KE15CA-TP.pdf
Availability of P4KE15CA-TP
QUANTITY
P4KE15CA-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of P4KE15CA-TP
Internal Part NumberEIS-P4KE15CA-TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationTVS Breakdown Voltage 15/May/2013
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)12.8V
Voltage - Breakdown (Min)14.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp21.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)19.3A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-41
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P4KE15CA-TP
Related LinksP4KE1, P4KE15CA-TP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
P4KE15CA-TP Details Description
Related parts for P4KE15CA-TP
CONN SIM CARD PUSH-PULL R/A SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MOD CORD REVERSED 8-8 WHITE 14' datasheet.pdf
RES 10.0K OHM 1/3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 4.22K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 250VAC 50VDC datasheet.pdf